A. Rozwiązywanie problemów zużycia maszyn i instalacji
poprzez:
Konsultacje i doradztwo z zakresu przeciwdziałania zużyciu abrazyjnemu i erozyjnemu w procesie rozdrabniania minerałów oraz w procesie przepływu (transportu) abrazywnych substancji,
Pośrednictwo i koordynację prac w zakresie wytwarzania elementów maszyn podlegających zużyciu ściernemu lub erozyjnemu a także w zakresie świadczenia usług.
w takich dziedzinach przemysłu jak energetyka, przemysł cementowo-wapienniczy, hutnictwo żelaza i metali kolorowych oraz kopalnictwie minerałów (węgla kamiennego i brunatnego, rud metali, kamieniołomach, itp.).
Problemy....czytaj więcej tutaj
Oprócz specjalnych stopów na nowe elementy (np. kompozyty ceramiczne, Cr-Mo lub żeliwa wysokochromowe) stosowane jest też zabezpieczanie albo regeneracja czyli odtwarzanie oryginalnej geometrii elementu narażonego na zużycie ścierne, erozyjne czy też korozyjne :
- metodami spawania łukowego lub laserowego (zabezpieczanie lub regeneracja),
- metodami natryskiwania cieplnego (zabezpieczanie; najczęściej natryskiwanie łukowe),
- metodami nakładania powierzchniowych powłok antykorozyjnych - napawanie, platerowanie, malarskie powłoki ceramiczne (zabezpieczanie).
B. Prace badawczo-rozwojowe specjalnych rozwiązań trudnościeralnych i kompozytów
Współpracujemy z kadrą naukową inżynierii materiałowej politechnik krajowych, z dostawcami najnowszych stopów trudnościeralnych nanoszonych metodą napawania łukowego i laserowego, kompozytów różnego rodzaju, jak i wykonawcami natryskiwania cieplnego różnymi technikami.
C. Prace badawczo-rozwojowe dot. transportu mieszanin pyłowo-powietrznych w instalacjach paleniskowych kotłów pyłowych
Prowadzone są szerokie rozeznania literaturowe oraz prace studyjne zagadnień przepływu pyłu węglowego z powietrzem w innych ośrodkach, w kraju i na świecie. Przeprowadzamy własne badania eksperymentalne w zakresie mielenia węgla, przepływu dwufazowego i technik pomariowych, zarówno w skali laboratoryjnej, jak i na obiektach rzeczywistych.